What’s happening before, during and after the injection


Procedura zabiegowa: co dzieje się przed, w trakcie i po iniekcji?

Najważniejszą kwestią do rozważenia przed zabiegiem jest otwarta komunikacja z lekarzem. Każdy pacjent może mieć inne oczekiwania, niektóre z nich są realistyczne, a inne nie do końca. Dlatego też jeszcze przed zabiegiem należy określić na jakim efekcie nam zależy i czy jest on możliwy oraz korzystny do osiągnięcia.


Przed iniekcją lekarz dokona dokładnej analizy Twojej twarzy, oceni predyspozycje anatomiczne, proces starzenia i zmiany, które zaszły w jego wyniku. Dokona wyboru właściwego planu terapeutycznego, produktu i techniki jego iniekcji. Bardzo istotne jest wykonanie zdjęć przed i po zabiegu. Dzięki nim będziecie mogli ocenić zmiany, które zaszły w wyniku iniekcji i jak dobry jest uzyskany efekt. U niektórych pacjentów przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe – warto zapytać lekarza o takie rozwiązanie, szczególnie jeśli posiadasz niski próg bólu. Lekarz dobierze właściwe dla Ciebie znieczulenie, które znacznie poprawi Twój komfort podczas zabiegu. 


Zabieg rozpoczyna się starannym oczyszczeniem i dezynfekcją okolicy, która zostanie poddana iniekcji. Iniekcja może być wykonana przy użyciu ostro zakończonej igły lub tępo zakończonej kaniuli. O wyborze metody iniekcji zadecyduje lekarz. Igła może powodować nieprzyjemne doznania, ale większość nowoczesnych wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zawiera niewielką ilość miejscowego środka znieczulającego, co znacznie podnosi komfort zabiegu.

 

Po wykonanej iniekcji lekarz ponownie zdezynfekuje obszar poddawany zabiegowi, a także zaaplikuje odpowiednie preparaty do pozabiegowej pielęgnacji skóry. Przedstawi również zalecenia, jak właściwie pielęgnować skórę po zabiegu. Z pewnością wspomni o tym, aby:

  • Unikać mycia i moczenia skóry poddanej zabiegowi przez 2-3 godziny po iniekcji;
  • Nie nakładać makijażu w dniu iniekcji;
  • Unikać intensywnego wysiłku fizycznego, męczących aktywności i spożywania alkoholu;
  • Unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i wysokie lub niskie temperatury (sauna, łaźnia turecka, kriokomora) przez okres 2 tygodni po zabiegu, stosować ochronę przeciwsłoneczną filtrami UV. 


Po wykonanym zabiegu zalecane jest odbycie wizyty kontrolnej – zazwyczaj 2 tygodnie po iniekcji. Lekarz oceni wówczas, czy zabieg i okres rekonwalescencji przebiegły prawidłowo. Jest to dobry moment na wykonanie ewentualnej korekty i uzupełnienie efektu. Jeśli po zabiegu pojawią się niepokojące Cię objawy – nie czekaj na wizytę kontrolną – skontaktuj się ze swoim lekarzem natychmiast. 

Dr Billur Sezgin Kizilok

Chirurg plastyczny, rekonstrukcyjny i estetycznyon

Turcja


Jako wybitny chirurg plastyczny posiada tytuł "Fellow of the European Board of Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery" (FEBOPRAS)

oraz "Fellow of the American College of Surgeons" (FACS).