Jesteś lekarzem? Zapraszamy na stronę dla profesjonalistów. Kliknij tutaj.

Korzyści z zastosowania kwasu hialuronowego

główne Funkcje kwasu hialuronowego

Najważniejszą funkcją HA, występującego w naszym całym organizmie, a głównie w skórze, stawach, oczach i tkance łącznej, jest jego bardzo wysoka zdolność do zatrzymywania wody. (46,50-52)

W naszej skórze HA jest obecny w dużych ilościach w macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM). Ze względu na znaczną zdolność przyciągania i wiązania cząsteczek wody, HA jest ważny dla utrzymania struktury i objętości skóry. Kolagen, elastyna i HA razem tworzą rusztowanie skóry, zapewniając jej strukturę i teksturę. (53,54)

Kwas hialuronowy odgrywa również rolę w naprawie tkanek i gojeniu się ran. W stawach, HA jest obecny w chrząstce i płynie maziowym, przeciwdziałając tarciu. (52,54)

KWAS HIALURONOWY W PIELĘGNACJI SKÓRY

Z wiekiem skóra ulega odwodnieniu, a włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją strukturę, co prowadzi do utraty objętości skóry i powstawania zmarszczek, jako pierwszych oznak starzenia. (46,53,55)

HA pomaga zredukować zmarszczki i poprawia kondycję skóry.
Kwas hialuronowy zapewnia ciągłe nawilżenie naszej skóry, wiążąc wodę w ilości do 1000 razy większej niż jego masa. Jest to jedyna substancja biologiczna, która może zatrzymać tak dużo wody. Istotnie, jedną z cech charakterystycznych młodej skóry jest wysoki stopień nawilżenia, co pomaga zachować skórze gładki, jędrny i zdrowy wygląd. Z wiekiem naturalna zdolność naszej skóry do produkcji HA zmniejsza się: skóra traci nawilżenie, co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności. (45,46,53,55-57)

Kwas hialuronowy odgrywa również znaczącą rolę w zmniejszaniu uszkodzeń oksydacyjnych naszej skóry spowodowanych zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, takimi jak np. promieniowanie UV (określanych również jako fotostarzenie). (45)

Głównym sposobem, w jaki HA pomaga poprawić wygląd skóry fotostarzejącej się, jest przeciwdziałanie utracie wody z naskórka. Na starzenie się skóry mają również wpływ zmiany hormonalne. Zmniejszona produkcja estrogenu może prowadzić do rozpadu kolagenu, co skutkuje suchością, utratą elastyczności i marszczeniem się naszej skóry. (57)

Nowsza generacja wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego została opracowana specjalnie po to, aby dostosować się do ruchów i dynamiki naszej twarzy.

Zapewniają one natychmiastowy efekt zwiększenia objętości i są przeznaczone do tworzenia lub przywracania objętości twarzy oraz modelowania konturu. (49)

Dzięki zdolności do stymulowania produkcji kolagenu i doskonałej zdolności do zatrzymywania wody, kwas hialuronowy utrzymuje naszą skórę gładką, jędrną i dobrze nawodnioną. (54)

KWAS HIALURONOWY W MEDYCYNIE

Ze względu na obecność kwasu hialuronowego w tak wielu strukturach organizmu, udało się uzyskać jego liczne zastosowania medyczne.

Wśród ważnych zastosowań można wymienić: (58)

  • Zapobieganie powstawaniu blizn w ranach chirurgicznych poprzez podawanie HA podczas zabiegu
  • Korzystne efekty gojenia się ran
  • Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i reumatoidalnego zapalenia stawów
  • Leczenie zaćmy
  • Środek do podawania leków różnymi drogami, w tym ocznymi, donosowymi, płucnymi, pozajelitowymi i miejscowymi
NEWSLETTER
Sign up to our newsletter to stay up-to-date with our latest news
Subscribe